آموزش علوم

آموزش علوم

آموزش علوم

بچه ها می توانند در جریان بازی های روزانه خود، مهارت های علمی نظیر مشاهده، شناسایی، طبقه بندی و پیش بینی را بیاموزند. البته، شما برای پاسخگویی به همه پرسش های کودکان، نیازی ندارید موضوعات گوناگونی را فراگیرید. کافی است در شور و شوق آنان برای کشف کردن شریک شوید، آنان را تشویق و ترغیب کنید و کمک کنید به ارزش فرایند یادگیری پی ببرند. در این مقاله، به نکاتی اشاره می شود که در کنار تعدادی آزمایش ساده و بسیار کم هزینه، کنجکاوی طبیعی فرزندان شما را تقویت می کنند.

 

مرکزی علمی ایجاد کنید

 

ابزار هایی برای کندو کاو فراهم آورید. ذره بین، منشور، خط کش و متر، ترازوی خانگی و ظروف پلاستیکی برای این کار مناسب هستند. سپس از اشیای پیرامونتان، مانند: سنگ، دانه گیاهان، روزنامه و ماسه نمونه هایی گردآورید تا مورد بررسی قرار گیرند. دفترچه یادداشت و مواد را هم فراموش نکنید. برای بررسی ماشین های ساده، وسایلی مانند قفل و کلید، قندشکن، پیچ و مهره، آچار و پیچ گوشتی را به این مجموعه بیفزایید.

بچه ها دوست دارند دستگاههای از کار افتاده را از هم باز کنند. بنابراین، یک ساعت قدیمی یا هر چیز دیگری را که به تعمیر آن امیدی ندارید، در این مرکز علمی قرار دهید.

 

از بازی با آب استفاده کنید

 

بازی با آب فرصت های نامحدودی برای کشف و معرفی مفاهیمی مانند چگالی، حجم و روابط علت و معلولی فراهم می سازد. یک شیشه مربا را پر از آب کنید. سپس از فرزندتان بخواهید بررسی کند چه چیزهایی در آب حل می شوند، چه چیزهایی بر سطح آن شناور می مانند و چه چیزهایی در آن فرو می روند.

به او نشان دهید که چرا آب و روغن با هم مخلوط نمی شوند. مقداری آب را که با رنگ خوراکی آبی رنگ شده است، با مقداری روغن نباتی مایع و زرد رنگ در حجمی برابر مخلوط کنید. وقتی این مخلوط را هم می زنید، چند لحظه ای به رنگ سبز در می آید. اما پس از مدتی روغن از آب جدا و رنگ سبز ناپدید می شود. حالت های گوناگون آب (جامد، مایع و گاز) را بررسی کنید.

 

بچه ها را در آشپزی شرکت دهید

 

وقتی آشپزی می کنیم، جلوی چشمانمان تغییراتی شیمیایی و فیزیکی رخ می دهد.

افزودن مخمر به آب، مخلوط کردن نشاسته به غذا برای قوام گرفتن آن و حتی هم زدن غذا رنگ دهی به آن، می توانند باعث بهت و شگفتی شوند و کودک را به نظر دادن و پرسیدن ترغیب کنند. برنامه های آشپزی مانند آزمایش های واقعی هستند. بنابراین، فرزند شما می تواند از طریق آشپزی پیش بینی کند، بیازماید، مشاهده کند، مقایسه کند و به نتایجی دست یابد. نموداری از مراحل این فرایند تهیه کنید و به دیوار بچسبانید تا او بتواند ارتباط این مراحل (از یک فرضیه تا یک نتیجه) را ببیند. این کار شما را با نحوه فکر کردن او آشنا می کند.

 

حواس بچه ها را به کار اندازید

 

موادی را که بو و طعم یا بافت مخصوصی دارند، مثل: پودر قهوه، صابون معطر و برگ درختان، جمع آوری کنید و از فرزندتان بخواهید، آن ها را با چشمانی بسته، با استفاده از دست یا بینی خود شناسایی کند.

صداهای گوناگونی را ضبط کنید و از او بخواهید بگوید آن صداها مربوط به چه هستند. با پرسیدن پرسش های گوناگون او را به تفکر و کنجکاوی وادارید. برای مثال بپرسید: در خانه چه صداهایی را می توانی تشخیص دهی؟ در اتاق پذیرایی چه صداهایی را می شنوی؟ چه صداهایی را باید تقویت کنیم تا به راحتی بشنویم؟ برای سایر حس ها نیز می توان برنامه های جالبی ترتیب داد.

 

شرکت کردن در برنامه علم آموزی بچه ها، آنان را تشویق می کند پرس و جوها و تحقیقات خود را جدی بگیرند و به دنبال پیدا کردن پاسخ آن ها باشند. شما با استفاده از وسایل ساده و مقداری آگاهی نسبت به شیوه کار، می توانید در آزمایشگاه هیجان انگیزی را به روی آنان بگشاید تا دانشمندان کوچکتان بتوانند در آن تحقیق کنند و به پاسخ پرسش هایی دست یابند که در واقع برای آنان جالب هستند. وشما فقط نظاره گر آن باشید که این تحقیقات به کجا می انجامند. به زودی خواهید دید، در همان حال که مهارت های فرزندتان در حل مسائل عمیق تر می شود، او ایده هایش را به شیوه های جدید و متنوعی سازمان می بخشد.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید