تربیتی

                         کودکانمان را باهوش کنیم.                                     

                                                              

 

با اینکه هوش پدیده‌ای ژنتیک و استعدادی خدادادی است، توانایی‌های ذهنی افراد طی دوران زندگی و از دوران کودکی آنها کم‌کم شکل می‌گیرد.
براساس تحقیقات علمی‌انجام شده، با به کار‌بردن روش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خاصی در زندگی روزمره و در فضای آموزشی کودکان، می‌توان قدرت تفکر و هوش آنها را پرورش داد. شما هم می‌توانید از این ۹ روش برای باهوش‌تر کردن فرزندتان استفاده کنید.
 
بازی برای هوش
 
جدول، پازل و دیگر بازی‌های فکری، همگی برای مغز کودک همچون ورزش هستند. بازی‌هایی مانند سودوکو (جدول اعداد) علاوه بر اینکه می‌توانند سرگرمی ‌لذت‌بخشی برای کودک شما باشند، تقویت‌کننده توانایی تفکر استراتژیک، حل مشکلات و تصمیم‌گیری در وضعیت‌های پیچیده هستند.

 

 

انواع بازی‌های فکری را در خانه داشته باشید و علاوه بر این، گاهی مسائلی را به طور خیالی طرح کنید و برای حل این مشکلات و مسائل ساختگی، از کودکان‌تان کمک بخواهید. بگذارید با وضعیت‌های دشوار و موقعیت‌های پیچیده تصمیم‌گیری مواجه شده و راه‌های پیشنهادی خود را برای حل مسائل به شما بازگو کنند.
 
در جست‌وجوی دانش باش
 
محققین معتقدند که والدینی که کودکان خود را به ارائه نظرات و ایده‌های جدید تشویق کرده و کنجکاوی آنها را مورد توجه و احترام قرار می‌دهند، درس بزرگی به آنها داده‌اند؛ اینکه «جست‌وجوی دانش اهمیت زیادی دارد». از کودکان‌تان در زمینه سرگرمی‌ها و علایقشان سؤالاتی بپرسید و از کنجکاوی آنها حمایت کنید، نکات و موارد جدید مربوط به سرگرمی‌هایشان را به آنها یاد دهید و برای تشویق کنجکاوی‌هایشان، آنها را به گردش‌های آموزشی ببرید. گردش در موزه‌های تاریخی و طبیعی، رصدخانه و پارک‌های حیوانات از این جمله‌اند.

 

ورزش، ورزش، ورزش!

 


مطالعات گروهی از دانشمندان آمریکایی نشان داده ارتباط مستقیمی‌ بین فعالیت‌های ورزشی کودکان دبستانی و موفقیت تحصیلی آنها وجود دارد. بنابر تحقیقات این گروه، شرکت کردن کودکان در فعالیت‌های ورزشی، افزایش میزان اعتماد به نفس، مهارت در کارهای گروهی و توانایی‌های مدیریتی و رهبری را به دنبال دارد.
 
همچنین در مطالعات آنها ثابت شده بیشتر زنانی که در موقعیت کاری در نقش‌های مدیریتی و ریاست موفق بوده‌اند، در دوران کودکی و نوجوانی در فعالیت‌های گروهی و تیمی‌ ورزشی شرکت داشته‌اند. پس به جای اینکه پس از خوردن شام، جلوی تلویزیون لم بدهید، بهتر است با کودکتان توپ‌بازی کرده یا به پیاده‌روی بروید. بد نیست کودک خود را به شرکت در تیم‌های ورزشی مدرسه‌اش تشویق کنید.
 
شیر مادر، عصاره هوش
 
شیر مادر اولین غذای مغز کودک است. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که شیر مادر از ۲ جهت برای کودک مفید است؛ یکی اینکه از خطر احتمالی ابتلای کودک به بیماری جلوگیری می‌کند و دیگر اینکه به تنهایی یک غذای کامل برای نوزاد است. دانشمندان دانمارکی به این نتیجه رسیده‌اند که تغذیه نوزاد از سینه مادر، کودک را هم سالم‌تر و هم باهوش‌تر می‌کند.
 
مطالعات ایشان نشان داده کودکانی که در دوران نوزادی ۹ ماه از سینه مادرشان تغذیه شده‌اند، به نسبت آنهایی که یک ماه یا کمتر شیر مادرشان را خورده‌اند، بسیار باهوش‌ترند. پس اهمیت شیر مادر باید از ابتدا مورد توجه قرار گیرد چرا که علاوه بر تضمین سلامتی نوزاد، برای آینده او و رشد مهارت‌های ذهنی‌اش هم مفید خواهد بود.
 
کامپیوتر در خدمت هوش
 
شاید تعجب کنید چون بازی‌های کامپیوتری شهرت بدی پیدا کرده‌اند و بسیار مورد انتقاد قرار می‌گیرند. بله، درست است که بسیاری از آنها وحشیانه، بی‌فایده و غیرفکری هستند اما ما در مورد انواعی از بازی‌های کامپیوتری صحبت می‌کنیم که مهارت‌های فکری و استراتژیک و قدرت تصمیم‌گیری و خلاقیت کودک را پرورش داده و کارگروهی را به او آموزش می‌دهند.
 
امروزه در دنیا بعضی شرکت‌های معتبر ساخت بازی‌های کامپیوتری، در تلاش هستند تا بازی‌های آموزشی‌ای بسازند که پرورش‌دهنده حافظه و توانایی‌های ذهنی کودکان خردسال (حتی کودکان نوپا) باشند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد کودکانی که انواع بازی‌های کامپیوتری آموزشی را بازی می‌کنند، نسبت به آنهایی که این بازی‌ها را تجربه نکرده‌اند از قدرت درک و تجسم تصویری بیشتری برخوردارند.
 
جالب است بدانید معلمان بریتانیایی، امروزه در کلاس‌های درسشان از انواع بازی‌های کامپیوتری آموزشی استفاده می‌کنند.

 

 


صبحانه یادت نره!
 
نتایج معتبر تحقیقات دقیقی که در دهه ۷۰ میلادی انجام شده، نشان داده است که خوردن صبحانه باعث تقویت حافظه، تمرکز و قدرت یادگیری می‌شود. کودکانی که صبحانه نمی‌خورند، معمولا زودتر خسته شده و کم‌طاقت‌تر و زودرنج‌تر هستند. این دسته از کودکان نسبت به آنهایی که روز خود را با خوردن صبحانه شروع می‌کنند، از سرعت عمل کمتری برخوردارند. با وجود کمبود وقت و برنامه‌های روزانه شلوغ امروزی شاید، کمتر کسی فرصت پیدا کند که هر روز بنشیند و صبحانه مفصلی نوش جان کند. اما کودک خود را حتی فقط با خوردن یک لیوان شیر هم شده، صبحانه‌خورده، روانه مهد کودک یا مدرسه کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشد.
 
خوب بخور تا باهوش بشی
 
قند، چربی‌های اشباع و دیگر خوراکی‌های بی‌فایده را از برنامه غذایی کودکان حذف کنید و به جای آن، مواد مغذی و مفیدی که به رشد ذهنی آنها کمک می‌کند، جایگزین کنید. سال‌های اولیه دوران کودکی ـ به‌ویژه ۲ سال اول ـ بسیار اهمیت دارد و لازم است تمامی‌ مواد لازم را در رژیم غذایی کودک قرار دهید.

 

 


دوستی که هوش هدیه می‌دهد
 
کتاب یکی از روش‌های مفید قدیمی ‌است که امتحان‌اش را پس داده اما بعضی مواقع در مقابل روش‌های تکنولوژیک امروزی برای تقویت هوش، دست‌کم گرفته می‌شود؛ در حالی که کتاب قابل دسترس‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و در عین حال موفقیت‌آمیزترین روش برای آموزش و رشد ذهنی کودکان در تمامی ‌سنین است. برای کودکان‌تان از سنین پایین‌تر کتاب خواندن را شروع کنید. آنها را برای عضویت در کتابخانه ثبت‌نام کنید و کتابخانه منزلتان را پُر از کتاب کنید.

 

اگر فرزندتان پرسید خدا شبیه چیه ؟ چی میگید ؟میگید خدا شبیه نوره ؟ خدا شبیه فرشته هاست ؟

 

 
مامان خدا شبیه چیه ؟
بعضی‌ها خیال می‌کنند خدا شبیه یک پرنده است که آن سوی ستاره‌ها پرواز می‌کند.
برخی نیز فکر می‌کنند خدا شبیه خورشید است و آن طرف دنیا قرار دارد.
افرادی هم خدا را در ذهنشان، به یک پیرمرد ریش‌سفید تشبیه می‌کنند که خانه بزرگی در آسمان دارد. 
اما باید بدانی که هیچ‌کدام از این فکرها درست نیست. خدا هیچ شبیه و مانندی ندارد. او بزرگ‌تر از آن است که شبیه موجودات این جهان باشد. خدا خودش در قرآن گفته است که: «مثل و مانندی برای او نیست».
وقتی کسی خدا را ندیده است و نخواهد دید، چگونه می‌توان گفت که او شبیه کدام یک از دیدنی‌هاست.
ما خیلی از چیزها را شبیه یکدیگر می‌دانیم؛ مثلا می‌گوییم:
چرخ‌ها دوچرخه مانند پاهای انسان‌اند؛
لامپ، شبیه خورشید است؛
آن ابری که بالای سر ماست، شبیه خرگوش است.
 
اما خدای بزرگی که هماه جهان را آفریده است، شبیه هیچ‌چیز و هیچ کسی نیست. اگر بگوییم خدا شبیه خورشید، عقاب، کوه و هر چیز دیگری است، او را کوچک کرده‌ایم. خدا از همه این‌ها بزرگ‌تر و قوی‌تر است. 
خدایی که ما می‌شناسیم خدایی مهربان، بزرگ، بخشنده، دانا و قوی است؛ اما شبیه هیچ یک از چیز‌هایی که می‌بینی، نیست. او مثل و مانندی ندارد. همه چیزهایی که می‌بینی، آفریده‌های خدا و نشانه‌های وجود او هستند و خدا به هیچ‌یک از آنها شباهت ندارد.
 

 

در این جا خوب است به یک سوال دیگر که خیلی‌ها می‌پرسند نیز جواب بدهم. برخی می‌پرسند: «خدا مرد است یا زن؟» با توجه به مطالبی که الان به تو گفتم، پاسخ این پرسش را خودت می‌توانی بدهی. گفتم که خدا شبیه هیچ یک از آفردید‌ه‌های خودش نیست؛ نبابراین زن بودن یا مرد بودن برای او معنا ندارد. انسان‌ها به دو گروه زن‌ها و مرد‌ها تقسیم می‌شوند. خدا برتر از انسان است و نمی‌شود گفت او زن است یا مرد.
در سوره (قل هو الله احد) آمده است که: «خدا همتایی ندارد» همتا یعنی همسر و شبیه و مثل و مانند. دو پا بودن، دست داشتن، ترسیدن، عرق ریختن، فرزند بودن، پدر بودن، مادر بودن، زن بودن، مرد بودن و مانند این‌ها، صفات ما آدم‌ها است و نباید فکر کنیم که خدا هم این حالت‌ها را دارد؛ زیرا او شبیه ما نیست. او یک موجود بی‌نظیر است. او نه مرد است و نه زن؛ او خداست، خدای یگانه، خدای بزرگ، خدایی که شبیه هیچ چیز نیست.
اگر موافق باشی، این پاسخ را با شعر زیبایی که در کتاب قرآن کلاس‌ اولی‌ها آمده است، پایان بدهم:

رفــتــم کنــار دریــا            گفـتم: بگو: خدا کیست؟
دریا به گوش من گفت:            مثــل خـدا کسی نیست
او آفـــریدگـــــــارِ            کوه و درخت و دریاست
دانـــا و پـا ک و زیبا            بـخشـنده و تـوانـاسـت
بــابــای بچه‌ها نیست            امـــا بــــرای آن‌هــا
هــم آفـریده مــــادر            هـــم آفــریـده بــابـا

 

    

  

/ 0 نظر / 6 بازدید